Co si doma přichystat, než si přivezeme štěňátko

31.10.2011 10:39

Máme za sebou výběr štěňátka u chovatele a blíží se nám doba, kdy si ho budeme moci odvést domů. Než však pejska přivezeme, je důležité připravit si pro něj doma vhodné prostředí a výbavičku.

Pokud se jedná o našeho prvního pejska, je velice důležité zjistit si kontakt na spolehlivého vererináře, kterého je potom vhodné s novým štěňátkem navštívit. Veterinář štěňátko prohlédne a seznámí se s ním, domluví si s námi průběh dalšího očkování. Toto je také výhodné pro další kontakt veterináře s naším pejskem, protože štěňátko si nezapamatuje veterináře jen v případě očkování.

Dále bychom si měli od chovatele zjistit, jakým krmivem štěňátka krmí, abychom si mohli krmení nachystat doma předem. Předejdeme tím zbytečnému shánění, nebude-li mít prodejce doporučenou značku krmení hned k dispozici. V tuto dobu je prospěšnější věnovat se štěněti v novém domově.

Základní výbava štěněte:

Pelíšek

Místo pro odpočinek i útočiště. Majitelé svého prvního pejska si často lámou hlavu nad tím, jaký druh vůbec vybrat, protože sortiment v obchodech je opravdu velký. Nám se nejvíce osvědčily látkové snadno pratelné pelíšky, či plastové nebo proutěné pelíšky s  látkovým polštářem.

Plastový či proutěný pelíšek se dává pod polštář nebo pod látkový pelíšek, aby je izolovala (zejména na dlažbě) od vlhka a chladu. Nutná je i v případě podlahového vytápění, kde naopak psa chrání před přímým teplem (u psů s hustou delší srstí).

Náš oblíbený pelíšek

Tento pelíšek má výhodu pratelného potahu, který je krásně měkký a chrání části proutěného pelechu před nežádoucí devastací štěnětem. K tomu také poskytuje pro pejska oporu hlavy. Tento pelíšek však určitě neseženete v každém zverimexu a je potřeba ho nějakou dobu shánět. V současné době je možné ho zakoupit v internetových obchodech www.mall.cz (https://www.mall.cz/pelisky-psy/ferplast/) nebo v obchodě www.spokojenypes.cz (https://www.spokojenypes.cz/plastove-pelisky/sofa-c-plastovy-pelisek-s-potahem?id=51128). Námi vyzkoušená velikost pro středního pudla je velikost 4 nebo 6. Výhodou je také možnost dokoupit nárhadní polštář, abychom měli na výměnu.

Pro upřesnění uvedu další prodávané druhy pelíšků.  

Plastový ovál - je nejvíce vhodný pro štěňata malých, středních a klidnějších velkých plemen (některá štěňata velkých, temperamentních plemen si z něho mohou udělat hračku ke kousání). Snadno se udržuje, cena je dostupná a ke kousání není tak lákavý jako proutěný.

Molitanový (většinou ovál potažený látkou s pevnými stěnami, jiné tvary mohou být potažené např. koženkou) - spíše pro menší plemena (štěňatům větších temperamentních plemen může zase posloužit jako hračka - nebezpečí při spolknutí většího kousku molitanu). Údržba relativně snadná (praní v pračce, ale nějakou dobu trvá sušení). Pro dospělé psy je ideální (pokud to nejsou vytrvalí škubači). Zejména pro velká a obří plemena, která jsou náchylná k tvorbě otlaků. V plastovém nebo proutěném pelechu se může polštář shrnout.

Proutěný, ratanový - pro odrostlejší psy, protože i štěňata trpasličích plemen je ráda okusují. Hůře se udržují. Podložka sice může být omyvatelná, ale mezi proutím se usazuje prach, který nejsnadněji odstraníme osprchováním vlažnou vodou. Ratan otíráme vlhkým hadříkem. Přesto je jejich přírodní vzhled povýšil na bytový doplněk, ve kterém se i psi cítí velmi dobře.

 

 

Domečky, křesílka, kukaně různých tvarů, velikostí, z rozličných materiálů - molitan (potažený látkou), plast, dřevo, proutí. Ideální pro malé psíky. Pro větší plemena zabírají (díky svému tvaru i velikosti) dost místa.

 

 

 

Plastová přepravka s bočními dvířky - pro malá a střední plemena. „Živější“ štěňata velkých plemen ji mohou okusovat a budeme-li šetřit na velikosti, vzhledem k jejich rychlému růstu, jim bude už za pár měsíců těsná. Dobře se udržuje a pro menší plemena jsou za příznivé ceny. Využijeme ji pro bezpečnou přepravu štěněte a také až vyroste. Proto rovnou vybereme tu správnou velikost pro dospělého psa - nejlépe s drátěnými dvířky.

 

Polštáře, podložky a matrace - hlavně pro velká plemena. Použijeme buď samostatně nebo do pelíšků. Mohou mít různé náplně (pozor na molitan) s textilním potahem (někdy snímatelným). Využít můžeme i klasickou matraci naplněnou mořskou trávou. Nebude nám tolik vadit, když ji mladý pes začne trhat (ale tráva bude asi všude). I deka, několikrát přeložená, může být dostatečným pelíškem. Velké oblibě se těší i podložky z plyše nebo umělé kožešiny.

 

Klec - často doporučovaná i zatracovaná. Přesto může být pro psa příjemným pelíškem. Využijí ji ti majitelé, kteří se psem plánují časté cestování. Finančně náročnější a zabere i dost místa - zejména pro velká plemena. Ale je téměř nezničitelná. Výhodnější je pořídit klec už pro dospělého psa našeho plemene. Později najde uplatnění také při přepravě psa na závody, výstavy apod. Doma malému štěněti (než vyroste) dáme na dno klece savou podložku nebo noviny a do jednoho z rohů malý pelíšek (např. složenou deku). Budeme-li ji zatím využívat jen jako pelíšek (později se v ní na výstavě bude cítit opravdu jako doma), můžeme mu (pro větší pocit bezpečí) přes její část přehodit nějakou lehčí přikrývku. K dostání jsou také speciální potahy na klece.
Klec se nesmí stát pro štěně vězením, ale volně přístupnou „norou“. Ve které pak bude, někdy i bez většího tréninku, spokojeně cestovat i na delší vzdálenosti.

Pelíšek umístíme na klidné místo, ale tak, aby štěňátko mělo přehled o chodu naší domácnosti. Může se stát, že si štěňáko samo vybere místečno, které mu je nejpříjemnější a bude tam lehávat. Potom můžeme pelíšek na toto místo také přemístit (pokud je to z prostorových důvodů možné).

Miska na vodu a krmení

Miska na vodu a krmení je to úplně nejdůležitějsí z výbavičky štěňátka. Existuje mnoho druhů velikostí a materiálů misek. Pro malé štěňátko spíše volíme takovou misku, aby byla pevná a odolná. Je dobré zvolit například misky nerezové ve stojánku. Kovová miska tolik pejska nesvádí k okusování jako plastová. Předejdeme tak nežádocím rozlitým kalužím, či rozházeným granulím po celé kuchyni. V sortimentu obchodů jsou i speciální misky pro psy s dlouhýma ušima nebo se zásobníkem na vodu i krmení.

Hračky

Těch by štěně mělo mít dostatek, aby zbytečně neničilo ostatní věci členů domácnosti či její zařízení. Nedáváme mu je všechny naráz, ale střídáme je. Jinak ho brzy přestanou zajímat. Nejsou vhodné vyřazené hračky pro děti - gumové i látkové nejsou tak pevné jako ty přímo vyrobené pro psy. Nebezpečné jsou i hračky (hlavně míčky) z pěnové gumy. Psi mají sklony tyto míčky cupovat a vykousané kousíčky mouhou sežrat.  Pozor na očička plyšáků (následuje většinou jejich kuchání - proto kontrolujeme i náplně těchto hraček) nebo pískátka z gumových hraček, která štěňata velmi ráda vykusují (nebezpečí spolknutí). Vybíráme raději dražší latexové pískací hračky, které nám mohou vydržet i několik měsíců, narozdíl od levných gumových, které podle zkušeností nepřežijí ani do rána.
Zůstane-li štěně bez dozoru, ponecháme mu bezpečnější hračky. Např. ty, které jsou určené přímo ke kousání - gumová kost (k dostání jsou i tzv. dentální - na čištění zubů), žvýkací kost z lisované kůže, sušené vepřové ucho, střívka nebo pevné míčky, hračky z látky, bavlněné lano. Štěně ocení i ty relativně jednoduché - kus přírodní kůže, zauzlovaný hadr nebo lano.
Je-li štěně pod dozorem, nabídneme mu třeba - latexovou zvukovou hračku, hrací kroužek nebo přetahovadlo.
Všechny hračky kontrolujeme a nejdou-li opravit nebo si z nich štěně udělalo nebezpečnou zábavu (polykání kousků kůže), ihned mu je odebereme.

Obojek a vodítko

Na první vycházky vybereme měkký kožený (podšitý) nebo nylonový obojek (které lze postupně upravovat) a jednoduché, asi 1,5m dlouhé vodítko. Až štěně trochu odroste, opatříme mu obojek, vodítko nebo postroj podle dalších okolností. Pokud se rozhodneme s pejskem navševovat výstavy, je dobré dbát na to, aby si při procházkách pejsek nevytrhal srst na krku. K tomuto účelu slouží speciální obojky, které je možné zakoupit přímo na výstavách. Pokud by jste o takový to obojek měli zájem, můžeme se domluvit a my ho seženeme. Obojek je přetahovací přez hlavu, proto je možné ho začít používat až štěňátko trochu vyroste a začne se podobat své konečné velikosti.

Pozor na starší kovové obojky nebo s nekvalitní povrchovou úpravou. Mohou psům špinit srst na krku nebo dokonce způsobit alergii či ekzém (vhodnější je poniklování než pochromování).


Kartáč, hřeben

Pro malé štěně postačí jednoduchý drátěný nebo štětinový kartáč např. pro děti. Zatím to bude spíš taková pomůcka při výchově, aby si zvykalo na česání, ale při „protestech“ se nezranilo. Později, jak bude štěňáku dorůstat srst (jezdná se zejména o pudlíky, sekterými budeme plánovat výstavy, nebo pokud budeme chtít nechat narůst srst do klasického moderního či baby střihu), si pořídíme kartáče či hřebeny kvalitnější s antistatickou úpravou. Vřele doporučuji kartáč DoggyMann velký. K sehnání na výstavách či adrese https://eshop.salonoliver.cz/kartace/713-Kart%C3%A1%C4%8D-Doggy-Mann-vek%C3%BD-b%C3%ADl%C3%BD-10x4-cm

Pro odrostlejšího pejska s delší srstí budeme kromě kartáče potřebovat i kovový hřeben. Opět vybíráme s antistatickou úpravou. Srst která se nabije při česání statickou elektřinou má totiž sklon k rychlému plstnatění a my s pak nestačíme divit, že již půl dne po pročesání má pejsek srst opět zacuchanou.

Kvalitní hřebeny jsou finančně náročnější, ale ušetří nám mnoho práce.

Kartáče, hřebeny ani jiné pomůcky nenecháváme štěněti na hraní.

Lékárnička pro psy

Nemáme-li speciální lékárničku, pečlivě doplníme alespoň tu pro nás (desinfekce, peroxid vodíku, obinadla, živočišné uhlí...) A přikoupíme pinzetu na klíšťata.

Sáčky na výkaly

Zodpovědný majitel po svém psovi vždy uklidí - už od štěněte. Např. v papírnictví koupíme rolku mikrotenových sáčků nebo si speciální sáčky či taštičky (papírové i s lopatičkou, s kleštičkami...) opatříme i v obchodech s potřebami pro psy.

 

Zde nakupujeme