Jak by měl vypadat seriózní chovatel

29.09.2011 16:51

Chovalte je povinen se držet chovatelského řádu, který osobu chovatele popisuje takto:

Z chovatelského řádu:
"Chovatel je držitel feny v době vrhu, jehož chovatelská stanice byla řádně zaregistrována u FCI.
Chovatel či držitel chovného jedince je povinen pečovat o psy řádným způsobem, dodržovat podmínky hygieny a péče o zdraví zvířat a respektovat v tomto smyslu platná zákonná nařízení a vyhlášky. Dále je povinen umožnit přístup ke kontrole osobám pověřeným výborem klubu a poskytnout jim k tomu účelu úplné a pravdivé podklady a informace. Klub je oprávněn v odůvodněných případech dočasně omezit, nebo trvale zakázat chov, buď konkrétního jedince nebo celé chovatelské stanice, zjistí-li porušení řádů."

Správný chovatel není jen majitelem (držitelem) určitého počtu chovných jedinců, který více či méně odchovává štěňata. Ale sleduje své plemeno z hlediska - zdraví (zaznamenávat nejčastější choroby), chovu (dědičnost, náročnost chovu, jeho řízení, standard - změny a úpravy, trendy na výstavách), výchovy (specifika), výcviku (pro jaký je plemeno vhodné, jak postupovat, další možnosti) apod. Všechny získané poznatky se snaží také využívat v praxi - tedy alespoň ve vlastním chovu. Nejen z povinnosti má svým psům zajistit odpovídající životní podmínky, zacházet s nimi jako s rovnoprávnými členy smíšené smečky a ne jako s výrobními prostředky.

  • Chovatel vlastnící mnoho psů nemusí být ten nejlepší a naopak takový, který má jen jednu fenu či psa nemusí být začátečník bez zájmu o plemeno.
  • Majitelé psích „jedináčků“ budou mít asi od takové feny štěňátka doslova vypiplaná, ale mohou jim chybět zkušenosti, které by mohli předávat dále. Pokud se však účastní výstav, zajisté budou mít několik přátel, kteří jsou v chovu již ostřílení a mohou jim i vám hodně pomoci.
  • Jsou i tací, kteří svého psa (fenu) mají také samozřejmě rádi, ale protože se opravdu povedl, jezdí s ním na výstavy, zajímají se o chov a neváhají jet na krytí i do zahraničí. Ale přes to si nepořizují psa dalšího, dokud předchozí nezestárne. Mnohdy je to však pobídne k rozšíření chovu a alespoň si např. ponechají štěně po své úspěšné feně. Nevýhodou pro ně je, že k získání bohatších zkušeností potřebují více času, než chovatel vlastnící větší počet psů.
  • Dlouholetý chovatel s mnoha psy by měl mít také mnoho zkušeností, ale někdy nemusí mít zájem je aplikovat dál do praxe. Určitě nás také napadne, jestli má vůbec dostatek času, aby se mohl důkladně věnovat všem svým psům.
  • Důvěryhodný nemusí být ani chovatel, který chová velký počet různých plemen a to nejlépe v páru...
  • Má chovatel, který chová psy už dlouho i nějaké starší psy? Nebo si nechává doma jen ty v „produktivním“ věku? I to, jak se postará o vysloužilé psí seniory, nám může napovědět, jaký je to chovatel.

Než se pro chovatele rozhodneme, měli bychom posoudit - jeho celkový přehled, znalost plemene jak ve vzhledu, tak i při výchově a výcviku, schopnost odpovídat na naše všetečné otázky (ty rozumné), výsledky jeho chovu či výcviku, nabídku stálého kontaktu.
Proto nás neváhejte kontaktovat :-).

Zde nakupujeme