Jak najít štěně

29.09.2011 15:28

Když máme ujasněné všechny věci ohledně pořízení štěňátka a máme vybrané plemeno, které bychom si chtěli pořídit, zbývá už jen naléz toho správného chovatele. Kde můžeme naléz informace o chovatelích, kteří plánují nebo již mají štěňátka k prodeji?

Možností je několik:

1. Chovatelský klub: Je dobré si sehnat kontakt na chovatelský klub, který zaštiťuje námi vybrané plemeno. U pudlů se jedná o tři chovatelské kluby. Klub chovatelů pudlů, který má v Čechách nejdelší historii, dále Klub přátel a chovatelů pudlů - oba tyto kluby sdružují chovatele, kteří chovají pod jejím dohledem. U chovných psů jsou k uchovnění požadovány vyšetření nejčastějších dědičných nemocí. Třetím klubem je Pudl Klub, kde je ovšem chováno volně, to znamená, že chovatel má zcela volný výběr chovného spojení a pro uchovnění nejsou požadovýny vyšetření na dědičné nemoci.

Poradce chovu chovatelského klubu má přehled o hlášených krytí, narozených štěňatech i kontrolách vrhů. Ve zpravodajích, které kluby vydávají několikrát ročně, bývají někdy uvedeny seznamy chovatelských stanic, chovných psů i fen. Na internetových stránkách můžeme nalézt chovatelskou inzerci nebo podle hlášených vrhů, či vydaných krycích listů můžeme vybrat chovatele, který teprve vrh plánuje.

2. Chovatelská inzerce na inzertních webech: V dnešní době existuje mnoho online inzertních serverů, kde chovatelé inzerují svá štěňátka. Většinou si zde můžete prohlédnou fotografie rodičů a štěňátek a naleznete zde kontakt na chovatele. U "papírových" štěňátek se zde ale většinou nedozvíte informace o ceně, která bývá uváděna jako "dohodou". Cena štěňátek u středních pudlíků se pohybuje v rozmení od 10 do 15 tis. Pokud se jedná o štěňátko po výstavně velmi úspěšných rodičích může být někdy i vyšší. Někteří chovatelé rozlišují i cenu za fenku a za pejska, která bývá o něco nižší.

3. Kontakt na chovatele od známích či veterináře: Pokud máme známého, který chová námi vybrané plemeno, tak ho můžeme požádat o kontakt na chovatele. Tento způsob má výhodu v tom, že od známého můžeme sehnat na chovatele hodnověrné reference, ale nevýhovu v tom, že pravděpodonst, že máme známého, který vlastní námi vybrané plemen, je malá. Také u veterinárního lékaře často na vývěsných tabulích inzerují chovatelé, kteří mají štěňátka k prodeji.

Zde nakupujeme