Pudl - překlad Wikipedia

26.10.2011 16:07

Pudl

Pudl je plemeno psa. Je považováno za druhé nejinteligentnější plemeno hned po Border kolii. Dokonce chytrý německý ovčák, kterého máme všichni zafixovaného z televizního seriálu „Komisař Rex“, obsadil v inteligenci až třetí místo tedy za pudlem. 

Pudl se vyskytuje ve čtyřech oficiálních velikostech (toy, trpasličí, střední a velký neboli královský) a mnoha různých barevných varietách. Mezi FCI uznané barvy patří černá, hnědá, bílá, aprikot, červenoplavá a stříbrný,

černý velký pudl hnědý velký pudl bílý toy pudl
apricot střední pudl červenoplavý velký pudl stříbrný trpasličí pudl

 dále můžeme pudla vidět ve výcebarevných variantách, tyto však nejsou zatím FCI uznaná. Jedná se hlavně o barvy černo bílá (harlekýn) a černá s pálením, ale v poslední době můžeme v chovatelských kruzích spatřit i barvu bílo hnědou a modrou (zředěná černá, která přechází až do modravé barvy).

bíločerný harlekýn černý s pálením bílohnědý harlekýn modrý

Pudl byl původně chovaný jako vodní pes pro lov, kdy jeho úkolem bylo přinášet zastřelené kačeny z vody. Díky tomuto využití je dnes pudl stále zručný v mnoha psích sportech včetně agility, poslušnosti, stopování a dokonce i pasení. Pudlíci dosahují vysokých ocenění v mnoha soutěžích včetně „Best in Show“ na Světových výstavách v roce 2007 a 2010.

Historie

Pudlíci jsou retrívři, nebo také aportéři (lovečtí psi cvičení k donášení střelené zvěře) a mohou být v této roli stále viděni. Někteří věří, že pudl vznikl v Německu, kde byl znám mako Pudel. Anglické slovo „Poodle“ vzniklo nejspíše z německého Pudel nebo puddeln, jehož význam je stříkat, cákat. Původ plemene je tedy sporný a nároky si na něj dělali Německo, Francie a Rusko. V rámci uznání plemene FCI v 30. letech 20. stol bylo toto privilegium přiřknuto Francii.

Americký chovatelský klub uvádí, že velký neboli Standardní pudl je nejstarší ze všech variet a že získal věhlas jako vodní pracovník. Byl široce uznáván jako retrívr a byl chován pro svou vysokou odolnost proti vlhkosti a pro jeho srst umožňující mu plavání. Všichni předci pudla byli uznávání jako dobří plavci, i když jeden člen rodiny byl využíván i pro jiné účely. Říká se, že pudl ve velikosti toy nebo trpasličí, byl využíván pro vyhledávání lanýžů. Pro tyto účely byl cvičen v Anglii a později ve Španělsku a Německu, kde jsou jedlé houby považovány za pochoutku. Pro vyhledávání a vyhrabávání byli menší psi ideální, protože napáchali menší škody na lanýžích svými tlapami než větší druhy. Pověst říká, že pudl byl zkřížen s teriérem a byl tak vyšlechtěn ideální lanýžový lovec. V průběhu dalšího chovu však pudl své lovecké schopnosti ztratil, avšak láska k aportování mu zůstala. Nyní je oceňován jako velmi inteligentní rodinný pes.

I přes tvrzení, že velký pudl vznikl dříve než ostatní variety, existují určité důkazy, že menší typy se vyvinuly jen krátce poté, co byl předložen obecný typ, který je dnes uznáván. Nejmenší toy varianta byla vyšlechtěna v 18. Století v Anglii. Na kontinentu byl pudl znám dlouho předtím, než přišel do Anglie. Na kresbách od německého umělce Albrechta Dürera je chov pudlů zobrazován již v 15. a 16. století.  Později v 18. století byl hlavním domácím psem ve Španělsku, jak ukazují obrazy španělského umělce Francisca Goyi. Ve Francii byli toy pudlové v oblibě za vlády Ludvíka XVI.

Vzhled

Pudlíci mají kudrnatou, nelínající srst, která vyžaduje pravidelnou péči. Vzhledem k tomu, že pudlové nemají dvojitou srst s podsadou jako mnoho ostatních plemen, je jejich srst označována jako „vlasy“. Srst nepodléhá sezónním změnám a roste stále, a proto je potřeba pravidelně stříhat.

pudl s výstavním střihem mezi výstavami tentýž pudl ve výstavní úpravě

Velikostní varianty

Na rozdíl od většiny plemen, mohou být pudlové v různých velikostech, které se liší v kohoutkové výšce. Jedná se o čtyři (tři) varianty, které se od sebe liší pouze velikostí, nikoliv vzhledem. Přesná výška v kohoutku u jednotlivých variant se může lišit v různých státech. Záleží na tom, zda se jedná o zemi uznávající FCI nebo ne. Například American Kennel Club uznává pouze tři výškové varianty a to velký (více než 38 cm v kohoutku), trpasličí (28 až 38 cm v kohoutku) a toy (méně jak 28 cm v kohoutku) pudl. FCI (Mezinárodní kynologická federace) naopak uznává čtyři velikostní varianty a to Velký (45 – 60 cm), střední (35 – 45 cm), trpasličí (28 – 35 cm) a toy (24 – 28 cm).

Všichni pudlíci jsou podle FCI zařazeni ve skupině 9 – společenští psi bez zkoušky z výkonu.

Srst

Na rozdíl od většiny psů mají pudlíci jednu vrstvu srsti bez podsady. Srst je hustá a kudrnatá a minimálně vypadává. Proto je srst možná považovat za hypoalergenní (i když ne zcela bez alergenů).  Srst pudla má sklon k plstnatění, proto je důležité úpravě srsti věnovat značné úsilí. Textura srsti se pohybuje od hrubé a vlnité po jemnou a zvlněnou.  Pudl ve výstavním střihu vyžaduje mnoho hodin kartáčování a péče o srst každý týden. Je důležité pudlíka na tuto péči zvykat již od malinka. Když ukončí svou výstavní kariéru, je možné psa ostříhat do střihu, který nevyžaduje tak vysoké nároky na údržbu. Domácí střihy jsou mnohem méně propracované než výstavní střihy a vyžadují mnohem méně údržby. Vlastník domácího pudla může očekávat, že bude potřeba nechat pejska každých 6 až 8 týdnů ostříhat a jednou za týden či za čtrnáct dní pročesat. Také je důležitá volba psího kadeřníka, protože pomocí strojku pejska dnes ostříhá skoro každý, ale zde na obrázcích si můžete prohlédnout, jaký je rozdíl mezi střihem od obyčejného psího kadeřníka a člověka, který umí pudla ostříhat.

Pudl v nesprávně provedeném střihu správně provedený moderní střih

Podku by člověk měl hodnotit náročnost údržby, je u správně provedeného moderního střihu údržba o něco náročnější, protože je potřeba psovi jednou týdně pročesat nohy a uši, jedná se však o záležitost deseti minut, proto lze tento střih hodnotit jako velmi nenáročný, ale na rozdíl od střihu nesprávně provedeného za velmi líbivý.

Temperament

Pudl je v každém případě pozoruhodné plemeno se smyslem pro instinktivní chování. Zvláště lovecké pudy jsou snadno pozorovatelné než u většiny jiných plemen. Dokonce i toy pudl zpozoruje ptáky. Pudlové jsou velmi aktivní společníci, ale dokáží se přizpůsobit i méně aktivním pánům. Jsou rádi v centru dění a jsou snadno vycvičitelní k různým trikům. V cirkusech vykonávali po celá staletí roli komediantů, mezi nejznámější cirkusy, kde účinkovali, patří cirkus Ringling a Grimaldis. V dnešní době jsou pudlíci rodinní psi, protože mají nadprůměrnou schopnost učit se ve všech oblastech, nejen psích sportů, jako je agility, obedience atd. Pudlí ci jsou také úspěšní ve vyhledávání zraněných při katastrofách a jako vodící psi.

Zde nakupujeme