Pudl střední

19.10.2011 14:05

Historie

Celosvětově snad nejznámějším, nejrozšířenějším a nejoblíbenějším společenským plemenem je bezpochyby pudl. 1942Říká se, že pudl je jedním z nejstarších psích plemen na světě. Psy podobní pudlům jsou vytesáni na antických reliéfech z počátku našeho letopočtu. Jeho původ ale není znám. Někteří odborníci se domnívají, že jeho pravlastí je Asie, jiní si myslí, že pochází ze severní Afriky. Dokonce se ani neví, z jakých plemen byl vyšlechtěn. I když je pudl znám v Evropě nejméně 400 let, jeho přesný původ neznáme. Němci považují pudla za německé plemeno, Francouzi za francouzské. FCI přiřkla pudla Francouzům, jelikož odpovídají za standard. Pudlové se objevovali na gotických i renesančních uměleckých dílech a v poslední době stal doslova synonymem pro společenského psa. Dnes se vám snad ani nemůže podařit potkat člověka, kterýž by ho neznal. I přesto, že pudl byl původně používán k loveckým účelům, jeho krása, elegance, inteligence, věrnost a přítulnost z něho udělala oblíbeného domácího mazlíčka a okouzlujícího výstavního psa.

1945Chov pudla byl v oblibě. Veselý a inteligentní společník dělal doprovod svému pánovi na lovu i v soukromí. S pudlem se bylo možné setkat jak v bitvách, tak při lovu a samozřejmě také v cirkuse.  Původní pudli byli středně vysocí, silní, hustě osrstění psi, kteří uměli výborně plavat. Byli využíváni především pro lov a aportování vodního ptactva. První zmínku o takových psech můžeme nalézt v "Historii animalum" ( 1536 ) švýcarského učence Konrada von Gesnera. Tento pes, kterého von Gesner nazával "canis aquatocus" se sice podobal více anglickému vodnímu španělovi, než pudlovi, ale v každém případě psi podobní pudlům se v Evropě objevili již velmi brzy.

   V sedmnáctém století byli předkové pudlů v Evropě hojně chováni právě jako lovečtí psi. Z této doby také pochází typický střih. Tento střih, kdy se celá zadní část psa stříhala nakrátko, měl psovi usnadnit lepší pohyb ve vodě. Delší srst ponechaná na konticích a případně též v oblasti ledvin měla tato místa udržet v teple.

V druhé polovině devatenáctého století upadá chov pudla jakožto loveckého psa, ale vzrůstá jeho obliba v roli domácího1980 mazlíčka. Nejméně uznání dostál pudl kupodivu v tak kynologicky vyspělé zemi jako je Anglie. Angličané nahlíželi na toto plemeno jako na zábavného psíka komedianta, který umí pouze předvádět laciné kousky v cirkusech. V Anglii se však poměrně dost rozmohl dnes vzácný šňůrový pudl...Tato varianta pudla patrně velkou měrou přispěla k úpadku plemene v polovině minulého století, protože péče o srst šňůrového pudla je velice časově náročná a především pracná. Také klasický lví střih pro svou náročnost oblibě plemene příliš neprospěl.

K radikálnímu zlomu v chovu pudlů došlo ve třicátých letech, kdy se na scéně objevil líbivý a poměrně jednoduchý karakulský střih. Tento střih získal pudlům ve velmi krátké době obrovskou popularitu, ale přinesl jim také mnoho problémů. Také Francie se uznání nového střihu dlouho bránila, ale nakonec jí nezbylo, než ho oficiálně uznat. Aby se však vlk nažral a koza zůstala celá, byl karakulský střih pozměněn na tzv. moderní střih.

1900K obrovského boomu v chovu pudlů došlo především po druhé světové válce, kdy mezi stávající výškové kategorie přibyl oblíbený trpasličí pudl. Od roku 1985 je povolený dokonce i toy pudl.

Pudl dnes patří mezi najčastěji chované psy nejen mezi společenskými plemeny, ale mezi plemeny psů obecně. K této obrovské popularitě příspívá vedle jeho povahy bezpochyby také praktická velikost malých variant a impozantnost velkého pudla, kterému se ne bezdůvodně říká královský.

Povaha a využití

Pudli jsou považováni za jedny z nejinteligentnějších psů. Jako lovečtí psy se již dávno nechovají, můžeme je zařadit k psům společenským. Mají živou, přívětivou povahu a jsou velmi přizpůsobiví. Jsou přátelští, veselí a hraví. Milují hru s míčkem. Často bývají velmi fixováni na svého majitele. Cvičit pudla je snadné, protože je velice chytrý a velmi rychle se učí. Bez problémů zvládá výcvik poslušnosti. Pudl je velice aktivní plemeno a díky své inteligenci, obratnosti a ochotě učit se novým věcem se dobře hodí na agility, flyball či tanec se psem.

Vzhled

Pudl je pes středních proporcí s charakteristickou kadeřavou srstí. Kadeřaví pudli mají bohatou, jemnou a stejně dlouhou srst na způsob vlny. (Šňůroví pudli, kteří jsou vzácní, mají bohatou srst s charakteristickými stejně dlouhými šňůrami.) Pudl je chován ve čtyřech velikostních typech a šesti uznaných barvách. Nejmenší pudl toy dosahuje výšky 24 – 28 cm. Pudl trpasličí (28 – 35 cm), pudl střední (35 – 45 cm) pudl velký (45 – 60 cm). Uznané barvy jsou černá, bílá, hnědá, stříbřitě šedá, oranžovoplavá (aprikot), červenoplavá.

Péče

Pudl má srst, která nelíná, avšak vyžaduje pravidelnou údržbu a odbornou úpravu srsti. Srst se musí kartáčovat a vyčesávat,  aby se odstranily odumřelé chlupy a srst nezplstnatěla. A alespoň jednou za dva měsíce je nutné nechat pudla odborně ostříhat Výstavní úprava pudla je velmi složitá a vyžaduje zkušeného odborníka. Pudl je velmi aktivní plemeno, které vyžaduje zaměstnání (hru, výcvik, pohyb). Hodí se pro chov v bytech. Pudly řadíme mezi zdravá a dlouhověká plemena, za nejzdravější jsou považováni velcí pudlové. Toyové a trpasličí pudli mohou trpět luxací čéšky či progresivní atrofií sítnice oka.

 

 

 

 

 

Zde nakupujeme